Skip to content ↓

Board of Directors

The Lincoln Diocesan Board of Education is a statutory body governed by the Diocesan Board of Education Measure 1991. Its purpose is to support Church School education, including supporting the provision of RE for all pupils across the diocese.

It is an incorporated Board (Articles of Association) and the majority of its directors are elected by the diocesan synod.

The Chair of the Board is:
Rt Rev'd Dr Nicholas Chamberlain (Bishop of Grantham)
email: education.chair@lincoln.anglican.org

/_site/data/files/directors/Bishop-N.jpg

I started my ministry in the Diocese of Lincoln as Bishop of Grantham in December 2015, working as one of the two suffragen bishops of the diocese. Together, the bishops of the diocese care for God’s people across the whole of our huge geographical area, working with colleagues ordained and lay. I have a particular responsibility for ‘ministry’ - which means that I am involved in processes to discern, recruit, select and train clergy and lay ministers.

Before coming to Lincoln, I spent the vast majority of my adult life in the North East of England, first at university in Durham and then as a clergyman in the Dioceses of Durham and Newcastle. Most recently I was vicar of St George’s and St Hilda’s parishes, Jesmond, in the City of Newcastle.

For many years I have been involved in the life of Church Schools, as a parish priest, a governor, on occasion a Chair of Governors and also as a SIAMS inspector. I became Chairman of the Diocesan Board of Education in 2017 and have very much enjoyed getting to grips with the new responsibilities it brings.

I relax by cycling, running, reading, eating, drinking and spending time with friends - though not all at the same time.

The present directors are

Rt Revd Christopher Lowson, Bishop of Lincoln (O)

  • Rt Revd Dr Nicholas Chamberlain, Chair - Appointed 14 June 2018
  • Ven M Steadman, Archdeacon Stow & Lindsey, Appointed 21 January 2016 (Vice Chair) (B) (F)
  • Mr Mike Adnitt, Appointed 1 January 2019 (S) (F)
  • Revd S Barron, Appointed 1 January 2016 (S)
  • Dr H Beverley, Appointed 1 January 2016 (S) (L)
  • Mr David Clements, Appointed 1 January 2019 (S) (F)
  • Revd Canon A Dodd, Appointed 1 January 2016 (S) (F)
  • Mrs C Edwards OBE, Appointed 1 January 2016 (S) (L)
  • Canon N Fisher, Appointed 16 December 2013 (S) (F)
  • Revd Canon Penny Green, Appointed 1 January 2019 (S) (L)
  • Mr Garth Hicks, Appointed 29 January 2019 (C) (F)
  • Revd P Johnson, Appointed 1 January 2016 (S) (L)
  • Mr Martin Kyle, Appointed 10 October 2019 (C) (L)
  • Revd Georgie Machell, Appointed 7 May 2019 (C) (L)
  • Mr Gregory Marsden, Appointed 29 January 2019 (C) (L)
  • Mr Jack O'Hern, Appointed 10, November 2017 (S) (F)
  • Mrs J Robb, Appointed 1 January 2016 (S )(F)
  • Mrs A Warrick, Appointed 1 January 2016 (S) (F)
  • Dr Daphne Whiteoak, Appointed 12 March 2019 (C) (L)

B - Member appointed by the Bishop of Lincoln
N - Member nominated by the Bishop of Lincoln
S - Member appointed by the Diocesan Synod
O - Member appointed ex officio
C - Member co-opted by the Board
F - Finance & Administration Committee
L - Learning & Development Committee